Program kursów

Od architektury korporacyjnej do architektury oprogramowania

Cel przedmiotu

Tematyka kursu „Od architektury korporacyjnej do architektury oprogramowania” jest metaforą drogi, którą firmy informatyczne powinny przechodzić w celu usystematyzowania działań i poprawy funkcjonowania w obszarze rozwoju oprogramowania. Istotą kursu jest powiązanie rozwoju oprogramowania z działalnością biznesową firmy.

Kurs jest przeznaczony nie tylko dla architektów, lecz również dla kadry kierowniczej (kierownicy projektów, właścicieli produktów, kierownicy grup) i osób uczestniczących w rozwoju oprogramowania (programistów, testerów, grupy wsparcia). Zaleca się by w trakcie kursów uczestniczyły osoby zajmującej różne stanowiska i działających w różnych obszarach.

Ogólny zakres kursu: Warsztaty dotyczą opracowanie propozycji wdrażania architektury korporacyjnej w firmach informatycznych (wytwarzającej oprogramowanie) oraz integrującej oprogramowanie (np. składanie systemów z podsystemów i komponentów) oraz wspierającej utrzymywanie dostarczonych systemów w firmach wykorzystujących je w swojej działalności operacyjnej.

Forma kursu: Proponowane jest przeprowadzenie zajęć w formie warsztatów dla 10 do 20 os. Zajęcia składają się z czterech modułów. Każdy moduł trwa 2 akademickie godziny lekcyjne i składa się z dwóch części z wykładu i ćwiczeń praktycznych. Wymieniona tematyka jest realizowana w formie jednodniowego kursu.

Treść przedmiotu

Kurs składa się z czterech modułów:

1. Poprawa funkcjonowania firm informatycznych w oparciu o architekturę korporacyjną. Moduł ten dotyczy zagadnień: (Segment 1) Podstawy architektur korporacyjnych: Architektury korporacyjne, a inne modele przedsiębiorstw i organizacji; Własności, cele i korzyści architektury korporacyjnej; Przykładowe zastosowania architektury korporacyjnej; Ćwiczenia: Propozycja zastosowania architektury korporacyjnej. (Segment 2) Zasady rozwoju architektury korporacyjnej: ArchiMate jako język do modelowania architektury korporacyjnej i architektury oprogramowania; Budowa znanych metodyk (Framework) architektury korporacyjnej; Pojęcie krajobrazu architektonicznego; Ćwiczenie: Zarys architektury korporacyjnej wybranej instytucji.
  2. Architektura współpracy jako szczupłe podejście do rozwoju architektury korporacyjnej. Moduł ten dotyczy zagadnienie skalowania architektury korporacyjnej: Podejście zwinne i szczupłe do tworzenia architektury korporacyjnej; Własności architektury współpracy; Ćwiczenie: Propozycja dostosowania architektury korporacyjnej do potrzeb i możliwości firmy.
  3. Rozwój kompetencji architektów oprogramowania. Moduł ten składa się z dwóch segmentów: (Segment 1) Wyznaczanie kompetencji architektów oprogramowania: Klasyfikacja i kompetencje architektów oprogramowania; Podejście SEI (Software Eng. Institute); Podejście iSAQB (International Software Architecture Qualification Board); Ćwiczenie: Zasady oceniania kompetencji architektów. (Segment 2) Rola uczelni w kształceniu architektów oprogramowania: Integracja podejść kształcenia architektów, Kursy dokształcające i E-learningowe, Kształcenie naukowców w zakresie rozwiązań architektonicznych; Ćwiczenia: Ocena potrzeb kształcenia architektów IT na uczelniach.
  4. Artefakty architektury oprogramowania i architektury korporacyjnej. Moduł ten dotyczy znaczenia artefaktów w architekturze oprogramowania: Przegląd artefaktów architektury oprogramowania; Modele referencyjne; Architektury referencyjne; Struktura dokumentacji architektury oprogramowania; Ćwiczenia: Budowa modeli i architektur referencyjnych

Literatura

1. James McGovern: A Practical Guide to Enterprise Architecture, Prentice Hall, 2003

< powrót do Programu kursów