Program kursów

Modelowanie i dokumentowanie architektury oprogramowania

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest poznanie zasad dokumentowania architektury oprogramowania według metody proponowanej przez (SEI) Software Engineering Institute Carnegie-Mellon University. Forma warsztatów zbliżona jest do pracy w firmie informatycznej, co spowoduje utrwalenie wiedzy praktycznej. Celem przedmiotu jest także przygotowanie do egzaminów SEI Software Architecture Professional Certificate oraz iSAQB (International Software Architecture Qualification Board) Certified Professional for Software Architecture – Foundation Level.

Treść przedmiotu

Kurs składa się z 4 modułów:

1. Podstawy dokumentowania architektury oprogramowania. Moduł ten dotyczy zagadnień: (Segment 1) Wprowadzenie: Agenda modułu, Podstawowe pojęcia, Podejście Software Engineering Institute (SEI) do dokumentowania. Celowość dokumentowania oprogramowania; Widoki i style. (Segment 2) Style widoków architektonicznych: Agenda modułu; Podstawowe pojęcia; Widok modułu; Widok komponentu; Widok alokacji; Zadanie – Uwzględnienie dodatkowych widoków.
  2. Dokumentacja architektoniczna. Moduł ten dotyczy zagadnień: (Segment 1) Dokumentowanie interfejsów oprogramowania; dokumentowanie zachowania.
  3. Dobór widoków architektonicznych. Moduł ten dotyczy zagadnień: (Segment 1) Rodzaje widoków architektonicznych i zasady ich doboru. (Segment 2) Dobór dokumentacji architektonicznej systemu: Struktura dokumentacji architektonicznej; Dobór widoków i innych składowych dokumentacji; Zadanie – Dokumentacja architektoniczna podsystemu.
  4. Przegląd i wydawanie oprogramowania. Moduł ten dotyczy zagadnień: (Segment 1) Przegląd architektury oprogramowania; (Segment 2) Budowa pakietu dokumentacji architektury oprogramowania; (Segment 3) Pozostałe podejścia do dokumentowania architektury oprogramowania;

Literatura

1. Paul Clements: Documenting Software Architectures: Views and Beyond (SEI Series in Software Engineering), Second Edition, 2010
  2. Len Bass, Paul Clements, Rick Kazman: Software Architecture in Practice (SEI Series in Software Engineering), Third Edition, 2012
  3. Mahbouba Gharbi, Arne Koschel, Andreas Rausch, Gernot Starke: Basiswissen für Software-Architekten: Aus- und Weiterbildung nach iSAQB-Standard zum Certified Professional for Software Architecture – Foundation Level (German), 2012